دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ فارسي|Italian
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
شيراز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

با مشارکت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا افتتاح گردید:

نمایشگاه هنر تجسمی "ضمیر و مضمون"

 این نمایشگاه که تا تاریخ 9 آبان ماه دایر بوده و  متعاقبا در ج.اایران نیز برپا می گردد؛ در جریان چهارمین دوره نمایشگاه های "رؤیت های معاصر" ایتالیا برپا گردیده و رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا؛ خانه هنر تهران؛ مؤسسه هنرهای بصری Garuzzo؛ قطب موزه ای استان Campania؛ شهرداری جزیره Capri؛ و وزارت خانه های فرهنگ و امورخارجه ایتالیا در برپایی آن مشارکت داشته اند.

اکبر قولی رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا؛ محمود عبدالهی مدیر بخش دیپلماسی عمومی سفارت ج.ا.ایران در ایتالیا؛ وحید ملک مدیر خانه هنر تهران؛ Rosalba Garuzzo مدیر مؤسسه هنرهای بصری Garuzzo؛ Patrizia Di Maggio مدیر عمارت La Certosa di San Giacamo جزیره Capri؛ Gianni De Martino شهردار Capri؛ Antimo Cesaro معاون وزیر میراث و فعالیت های فرهنگی و گردشگری ایتالیا؛ و Roberto Vellano مدیر فرهنگی - امنیتی وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی ایتالیا، مهمانان ویژه مراسم افتتاحیه این نمایشگاه بودند؛ که حضور دو نامبرده اخیر، به وضوح گویای اهمیتی بود که طرف ایتالیایی برای این رخداد فرهنگی قائل گردیده بود.

در آغاز این مراسم، اکبر قولی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا، ضمن قدردانی از مشارکان برگزاری این نمایشگاه و ارائه تاریخچه مختصری از مناسبت همه جانبه ایران و ایتالیا، گزارش مختصری از رئوس همکاری های فرهنگی اخیر دو کشور؛ نظیر برگزاری دور دوم گفتمان فرهنگی ایران و ایتالیا به میزبانی دانشگاه تهران؛ حضور ایتالیا به عنوان مهمان ویژه در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ حضور ج.ا.ایران در دوسالانه هنر ونیز و برپایی کنسرت مشترک ارکستر سمفونی تهران و Ravenna را ارائه نمود و خاطر نشان ساخت که این مصادیق، گویای در جریان بودن همکاری ها در بالاترین سطح آن است؛ و از  اهمیت آن برای طرفین و قصد ارتقاء آن حکایت می نماید. وی در خاتمه سخنان خود با ابراز امیدواری نسبت به گسترش این همکاری ها، بر ضرورت اجرایی گردیدن کلیه مفاد سند برنامه اجرایی همکاری های فرهنگی دو کشور و تشکیل کمیته اجرایی مشترکی در این راستا تأکید نمود.

در ادامه، Cesaro؛ معاون وزیر میراث و فعالیت های فرهنگی و گردشگری ایتالیا طی سخنانی، ضمن معرفی ایران و ایتالیا به عنوان وارثان فرهنگ و تمدن های هزاران ساله، فرهنگ را فصل مشترک؛ راه ارتباطی؛ و عامل نزدیکی دو کشور دانست و خاطر نشان ساخت که همکاری های فرهنگی دو کشور که حضور ایتالیا به عنوان نخستین مهمان ویژه اروپایی در نمایشگاه کتاب تهران، نمونه برجسته آن است؛ بر مبنای منطقی پایدار در جریان بوده و دیپلماسی فرهنگی، ضامن استمرار و ارتقاء آن می باشد.

سخنران بعدی این مراسم؛ Vellano؛ مدیر فرهنگی - امنیتی وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی ایتالیا بود که با تأکید بر تاریخ مثبت همکاری های فرهنگی دو کشور؛ و اشاره به سفر اخیر معاون وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی ایتالیا  به تهران و ملاقات با همتایان ایرانی خود، بر عزم دو کشور در خصوص گسترش همکاری ها در حوزه های گردشگری؛ کتاب شناسی؛ و همکاری های نمایشگاهی؛ به ویژه با محتوای هنر معاصر تأکید نمود و حضور ایتالیا به عنوان مهمان ویژه سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ نمایشگاه نسخ خطی کتابخانه Angelica در محل مرکز اسناد و کتابخانه ملی ج.ا.ایران؛ و در نهایت کنسرت مشترک ارکستر سمفونی تهران و Ravenna در دو کشور را، نمونه های برجسته ای از همکاری های فرهنگی اخیر دو کشور دانست و در خصوص گسترش این همکاری ها؛ به ویژه افتتاح مؤسسه فرهنگی ایتالیا در ج.ا.ایران ابراز امیدواری نمود. 

در ادامه،  Garuzzo؛ مدیر مؤسسه هنرهای بصری Garuzzo طی سخنانی، برگزاری این نمایشگاه را نماد خواست همکاری فرهنگی و هنری بخش های مختلف دولتی و خصوصی ملی و محلی دو کشور ارزیابی نمود؛  و Di Maggio؛  مدیر عمارت La Certosa di San Giacamo نیز، ضمن معرفی عمارت محل برگزاری این نمایشگاه؛ با اشاره به عنوان آن؛ یعنی "ضمیر و مضمون"، ابراز امیدواری نمود که چنین همکاری هایی به اندریافت آموزه های ضمیر گذشته تاریخی مشترک،  در راستای مضمون  آینده ای بهتر بینجامد.

سخنران پایانی این مراسم؛ De Martino؛ شهردار Capri بود که ضمن ابراز خرسندی از میزبانی از این نمایشگاه و قدردانی از مشارکان آن، حضور ایران در مقام وارث یکی از بزرگ ترین فرهنگ و تمدن های تاریخی در این نمایشگاه را، نشانگر بی مرز بودن فرهنگ و هنر و موجبات احترام و دوستی متقابل در جهان پرآشوب معاصر دانست.

در خاتمه این مراسم، اکبر قولی؛ رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا، مصاحبه ای با کانال رادیو تلویزیون سراسری ایتالیا  Rai انجام داد و در پاسخ به پرسش از فعالیت های آتی رایزنی متبوع خود در ایتالیا، با اشاره به تاریخچه مناسبات همه جانبه دو کشور و فرهنگ محور ارزیابی نمودن آن،  همکاری های فرهنگی دو کشور را بر اشتراکات فرهنگی ضامن استمرار آن مبتنی دانست و حوزه سینما؛ هنرهای تجسمی؛ موسیقی نواحی و ملی و... را به عنوان حوزه های آتی فعالیت های رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در ایتالیا معرفی نمود. 

در این نمایشگاه که مدیریت هنری آن را وحید ملک و  Alessandro Demma برعهده دارند، آثار طراحی؛ نقاشی؛ حجم و چیدمان؛ عکس و نوا - نما از فیروزه اخلاقی؛ محمد هادی فدوی؛ شهرام کریمی؛ علیرضا کریم پور؛ علیرضا سعادتمند؛ سحر صالحی؛ امیربختیار سنجابی؛ Filippo Centerali؛ Fabrizio Cotognini؛ Pamela Diamante؛ Pierpaolo Lista؛  Giovanni Termini؛ Ciro Vitale و... به نمایش گذاشته شده اند.

به مناسبت برگزاری این نمایشگاه، کاتالوگ دو زبانه(فارسی - ایتالیایی) مصوری(41 تصویر) در قالب 46 صفحه، با مقدمه هایی به قلم Garuzzo مدیر مؤسسه هنرهای بصری Garuzzo؛ جهانبخش مظفری سفیر ج.ا.ایران در ایتالیا؛  Di Maggio مدیر عمارت La Certosa di San Giacamo؛ De Martino شهردار Capri؛ Demma مدیر هنری نمایشگاه؛ و وحید ملک مدیر خانه هنر تهران انتشار یافته است. 

خانه هنر تهران؛ نخستین باغ – نمایشگاه ایرانی است که در سال 1375 بنیاد یافته و تحت مدیریت وحید ملک، از رهگذر تحقیق؛ هم اندیشی و همایش و برگزاری نمایشگاه، تجربه معاصر خود از هنر را، به مثابه تجربه نسبت های سنت و مدرنیته باز اندیشیده و بازنمایانده؛ و به خودآگاهی ای از هویت خود، در قالب مسؤلیت اجتماعی ای نائل گردیده،  که مشارکت 700 تن از هنرمندان عضو، در برنامه جهانی غذا در مبارزه با گرسنگی، تنها یکی از مصادیق آن است.

مؤسسه هنرهای بصری Garuzzo از سال 2005 م. با اندیشه عدم توقف بر میراث و سنت هنری ایتالیا، راهی را برای هنرمندان جوان ایتالیایی در عرصه هنر معاصر گشوده که با برگزاری 56 نمایشگاه در 12 کشور جهان، به فعالیت های خود ماهیت همکاری های بین المللی نیز بخشیده است.


١٨:٤١ - 1396/06/20    /    شماره : ٦٨٥٧١٦    /    تعداد نمایش : ١١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
ثبت نام در چهلمین دوره آموزش زبان فارسی

آدرس فیس بوک رایزنی فرهنگی

اینستاگرام  رایزنی فرهنگی

کانال تلگرام رایزنی

سفارت جمهوری اسلامی ایران - رم

دستاوردهاي انقلاب

صفحه رایزنی فرهنگی در یوتیوب

حج ابراهیمی

گزارش های تصویری حمید معصومی نژاد در فیسبوک

ايرانيان خارج از کشور

واحد مرکزی خبر

پرتال ایران

زبان فارسي

فارسي بياموزيم

مؤسسه اسلامي امام مهدي (عج)
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 719616
Visitorsofday : 256
Visitorsofpage : 1380904
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.5156

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت